Ana Menü
7 yaşındayım namaza başlıyorum Haydi Çocuklar Namaza -Kartal Namaz Alışkanlığı Kazandırmada Hatırlatmanın Önemi Niçin İbadet Etmeliyiz? Çocuklarımızın Namaz Eğitimi Çocuklarımıza namaz eğitimi nasıl verilebilir Okullara Mescid Yönetmeliği Çocuklarımızı Camiye Alıştırma Çocuklar İçin Kitap Listesi Çocuğumuza Namazı Nasıl Sevdiririz?
E-Bülten
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Çocukları Cuma Namazına Alıştırmak

Câbir b. Abdillah'dan rivayet edilen bir hadiste Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır; "Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse Cum'a namazını kılsın. Yolcu, köle, çocuk, kadın ve hasta bu hükmün dışındadır. Kim bir eğlence veya ticaret sebebiyle Cum'a namazını umursamazsa, Allah da onu umursamaz. Allah zengindir, övülmüştür."

 

İmam Kâsânî, hadisten sonra "O halde çocuğun namazı tetavvu1 (nafile) olur" diyerek bir açıklama yapmıştır.

Çocuğu Cum'a namazına alıştırmanın birçok faydası vardır:

1- Bulûğ çağına girdiğinde, Cum'a'yı kılmaya alışmış olur.

2- Hutbe dinlerken etkilenir. Çünkü çocuğun fıtratı, iman ve ilim hadislerini, Peygamber'in (s.a.v.) sîretini almaya oldukça müsaittir.

3- Sosyal yönü gelişir. Müslüman bir topluluğun arasına girmek suretiyle onlara karşı  ülfet kazanır.  Çocuk,  babasının  dost ve yakınlarını mutlaka tanımalıdır.

4- Bazı âlimler, Cum'a günü duanın kabul edildiği ânın hutbenin okunduğu vakit olduğu görüşünü benimsemiştir. Buna göre çocuk, Peygamber'in (s.a.v.) bahsettiği duaların kabul edildiği vakte gelenlerden olmuş olur.

5- İki Cum'a arasındaki namaz ve ibadetler için, ruh ve iman bakımından güç ve destek olur.

6- Çocukluğu bir yana, büyüdüğünde kendisi üzerinde etkili ola­cak olan ümmetin âlimlerini ve davetçilerini tanır.

7- Cum'a namazı sayesinde, bütün unsurlarıyla; inanç, ibadet, sos­yalleşme, duygusallık, ilim, fizik, açısından çocuğun şahsiyet yapısı oluşur. (Allahu A'lem)Üye Girişi
Foto Galeri
Ziyaretçi Defteri
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?

YukariCik